tillandsie
Aranžovanie tillandsií
Väčšina druhov tillandsií patrí do skupiny rastlín tzv. epifytov.
Epifyt znamená rastúci na inej rastline, nie je to však parazit!
Tillandsie sa na inú rastlinu dokážu prirásť koreňmi a držať sa, aby nespadli. Korene tillandsií, ale nemajú saciu schopnosť, preto ich využívajú len na mechanické uchytenie sa. Tým chcem povedať, že tillandsie sa nesadia.
V našom prípade tillandsie pestujeme buď naviazané alebo nalepené.
Naväzovanie na kôru
Rastliny naväzujeme na kusy kôry alebo konáre z viniča. Ja používam hlavne kôru z agáta, môžete použiť aj kôru z topoľa, brezy, no najtrvácnejšia je kôra z korkového dubu.
Na kôru namontujeme háčik z drôtu, aby sme rastliny mohli zavesiť. Nikdy nepoužívajte medený drôt, pre tillandsie je škodlivý!!!
Keď už máme pripravenú kôru s háčikom, tak môžeme začať s naväzovaním. Na naviazanie tillandsii na kôru je najlepšie použiť pásik z dámskej silonky. Je to materiál, s ktorým sa dobre pracuje, lebo je pružný. Keď je rastlinka naviazaná môžeme ju zavesiť na miesto s dostatkom svetla. Väčšina tillandsií sa naväzuje tak, aby vrchol rastliny smeroval šikmo nahor. Sú ale druhy, ktoré rastú vrcholom smerom šikmo nadol, ako napr. t.bulbosa a dokonca t.atroviridipetala musí rásť vrcholom kolmo nadol.
Naliepanie
Druhý spôsob aranžovania tillandsií je ich naliepanie. Na lepenie tillandsií nikdy nepoužívajte sekundové lepidlo,lebo obsahuje kyanid a to je jed. Ja už dlhé roky na lepenie tillandsií s úspechom používam chemoprén.Chemoprénom sa lepí lepidlo na lepidlo. Dajú sa použiť aj iné vodeodolné lepidlá. Tillandsie sa môžu naliepať na rôzne samorasty, porézne kamene, peknú kôru ale aj na rôzne podložky z keramiky atď.
Po čase tillandsie vytvoria korienky, ktorými sa ešte sami prichytia o podklad.

admin (14-02-2016 17:15:26)

všeobecne
Vážený navštevníci.
Na tejto stránke by som Vás chcel oboznámiť s rastlinami, ktoré sa volajú Tillandsie. Odkiaľ sú, ako vyzerajú, ako kvitnú, ako sa rozmnožujú a hlavne, ako sa pestujú.

admin (14-02-2016 16:33:08)

rozdelenie tillandsií
Odborná botanická literatúra rozdeľuje rod Tillandsia na 7 podrodov:
Pseudo-Catopsis, Diaphoranthema, Phytarrhiza, Anoplophytum, Pseudalcantarea, Allardtia, Tillandsia.
Ja Vás týmto veľmi zaťažovať nechcem, a preto by som ich pre Vás rozdelil na dve skupiny: zelené a strieborné.

Zelené tillandsie pochádzajú z tropických dažďových pralesov, kde je teplo a vlhko. Ich tvar je väčšinou nálevkovitý, listy sú mäkké, šupiniek majú málo, nie sú až tak odolné voči priamemu slnečnému žiareniu a listy nevytvárajú toľko sukulentných pletív ako strieborné. Zelené druhy tillandsií rastú rýchlejšie.

Strieborné druhy pochádzajú z vyšších polôh, kde zrážky nie sú pravidelné, ich listy sú tvrdšie až krehké a pokryté množstvom šupiniek. Sú odolnejšie voči slnečnému žiareniu a nie sú tak náročné na množstvo zrážkovej vody, ale vyžadujú väčšie striedanie denných a nočných teplôt a pohyb vzduchu.

admin (14-02-2016 16:37:35)

návod na pestovanie a niečo o tillandsiach
Tieto zaujímavé rastliny pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky. Rastú v tropických pralesoch, kde je teplo a vlhko, vo vysokých horách, kde teploty často klesajú pod bod mrazu. Môžeme ich nájsť aj na miestach, kde nespadne ani kvapka dažďa a predsa na týchto miestach rastú, kvitnú a rozmnožujú sa.
Rod Tillandsia patrí do čeľade Bromeliovitých (Bromeliaceae) a zahŕňa asi 550 popísaných druhov. Väčšina z nich žije epifytným spôsobom života. To znamená, že rastú na iných rastlinách. Ale pozor nejde o parazity! Koreňmi sa rastliny len držia povrchu kôry, ale vlahu a živiny prijímajú povrchom listov. Sú to pravé vzdušné rastliny. Korienkami sa môžu uchytiť na rôzne 'podklady' - stromy, skaly, kaktusy a rastú dokonca aj na telefónnych stĺpoch. Korene tillandsií nemajú saciu schopnosť. Väčšina tillandsii má listy pokryté šupinkami. Šupinky sú vlastne mŕtve chĺpky, ktoré majú vysoku saciu schopnosť. Tieto šupinky majú za úlohu dve funkcie, prvá je,  že chránia rastlinu pred sálajúcim slnečným žiarením, to znamená, že rastlinu chránia pred prehriatím a nadmerným odparom vody a druhá funkcia je, že vedia do seba nasať vodu buď dažďovú alebo len vyzrážanú rosu, tú si rastlina prostredníctvom buniek prečerpá do zásobných pletív. V období vlhka šupinky na listoch odstávajú a neblokujú prieduchy, cez ktoré rastlina prijíma oxid uhličitý, keď je sucho šupinky tesne priliehajú k listom a bránia rastline odpariť veľa vody.Preto sa snažte šupiny na rastlinách nepoškodiť hladkaním alebo šúchaním po listoch, lebo rastlinka ich už nikdy neobnoví a môže uhynúť na dehydratáciu.

Pestovanie tillandsií v našich podmienkach.
Rastliny umiestnime na dobre presvetlené miesto, to znamená v blízkosti okien. Nikdy ich neumiestňujeme priamo nad vykurovacie telesá. V lete je rastliny dobré umiestniť vonku do polotieňa. Tillandsie milujú časté rosenie, výkyvy teplôt a pohyb čerstvého vzduchu.
Aspoň 2-3 krát do týždňa je potrebné rastliny orosiť alebo namočiť do mäkkej dažďovej vody. Chcem zdôrazniť, že rastliny rosíme mäkkou vodou. Mäkká voda je voda dažďová, alebo voda z rybníkov, či väčšich riek v zime roztopený ľad alebo sneh. Voda z potoka alebo bystrín nie je vhodná. V núdzových prípadoch môžete použiť destilovanú vodu s malým prídavkom hnojiva na orchideje, alebo prevarenú vodu z vodovodu. Prevarená voda je voda, ktorá sa varí aspoň 5 minút v nejakej nádobe, nie v rýchlovarnej kanvici, to je len zovretá voda. Voda z vodovodu, aj keď je odstáta, je voda tvrdá-zlá!!! Vápenné soli obsiahnuté v nej rastline zalepia šupinky po čase rastlina prestane prijímať vodu, lebo prieduchy má upchaté vodným kameňom a po čase uschne. Takže ešte raz chcem zdôrazniť, že bez mäkkej vody sa tillandsie nedajú úspešne a trvalo pestovať. Pokiaľ môžte, rastliny roste vždy večer rastlina sa počas noci dokáže poriadne napiť.
V zimnom obdobi, keď sa vykuruje, je vzduch suchý, preto je potrebné rastliny rosiť častejšie aspoň každý druhý deň.Pokiaľ máme možnosť v zime rastliny umiestniť do chladnejších priestorov, ale svetlých ako sú verandy, chodby alebo iné priestory, kde je teplota okolo 10 stupňov, urobíme najlepšie. Rastliny takto zimované nemusíme tak často rosiť, stači raz za 2 týždne, aj to len vtedy, keď teplota v priestore vystúpi na 15-20 stupňov.Vtedy rastliny zastavia svoj rast a zimujú.
Všetky tillandsie kvitnú. Z mojich skúseností väčšina druhov práve v zimnom období. Bohužiaľ každá tillandsia kvitne len raz za svoj život, ale už v priebehu kvitnutia, alebo po ňom rastlina vytvára dcérske odnože, môže to byť od jednej až po päť nových rastliniek. Po odkvitnutí materská rastlina už nerastie, ale všetky živiny, čo príjme, dáva svojím dcérskym rastlinkám, tie kým dorastú do veľkosti dospelej, môže to trvať od jedného roka po štyri až päť,  zakvitnú a vytvoria si svoje odnože materská rastlina odumrie. Ľudovo povedané materská rastlina odumiera vo väčšine prípadov, až keď je 'stará mama'.
Z naších skúseností môžeme povedať, že viac ako 90% problémov s pestovaním tillandsií je podceňovanie vhodnej vody.

Prajeme Vám veľa úspechov s pestovaním týchto nádherných rastlín.

admin (14-02-2016 16:59:29)

Kvety tillandsií
Na kvitnutie tillandsií čaká každý z nás, aj keď ako som už písal väčšina tillandsií kvitne len raz za svoj život, potom rastlina vytvorí odnože, všetky živiny, čo prijme dá svojím deťom, počká kým dorastú a pozvoľna odumrie. Ale o tom neskôr.
Kvietky tillandsií sú rôznych farieb a aj rôznych veľkostí. Niektoré druhy, hlavne podrod Diaphoranthema vytvára len jeden kvet,  ale väčšina druhov vytvára klasovité kvetenstvá, klasy môžu byť jednoduché, alebo viacnásobne vetvené.
Niektoré druhy sa počas kvitnutia aj vyfarbujú väčšinou do červena alebo až fialova. Vyfarbuje sa stred rastliny alebo celá rastlina. Nádherná červená je počas kvitnutia T.brachycaulos. A aby som nezabudol spomenúť, sú druhy, ktoré počas kvitnutia aj voňajú napr: T.crocata, T.usneoides, T.xiphioides - moja najoblúbenejšia vôňa.
Farba kvetov je od bielej až po tmavo hnedú. Sú druhy, ktoré majú kvety dvojfarebné napr: T.cacticola má ružový klas a biele kvietky s tmavo modrým lemovaním po odkvitnutí sa kvet vyfarbí na ružovo.
Pozrite si fotky v galérii.

admin (14-02-2016 17:06:42)

TOP produkty
akcie